Inbanki juhtimispõhimõtete lugu
Inbankis julgustame inimesi avastama erinevaid karjäärivõimalusi, märkama oma tugevusi ja rakendama oma tõelist potentsiaali. 2024. aastal sõnastasime ja tutvustasime oma juhtimispõhimõtteid, mis ei ole mõeldud üksnes selleks, et toetada juhte suurepärasteks liidriteks kujunemisel, vaid pakkuda kõigile Inbanki töötajatele selge raamistikku sellest, kuidas me tegutseme, juhime ja koos kasvame.
Mis on nende põhimõtete loomise lugu?
Inbank tegutseb viies riigis ning meie töötajaskond on mitmekesine – alates müügi- ja turundusspetsialistidest kuni arendajate ja krediidiriski ekspertideni. Samuti on meie juhtide taustad ja kogemused väga erinevad. Usume paindlikkusesse ja iseseisvasse õppimisse, kuid samal ajal teadvustame, et tugeva organisatsioonikultuuri kujundamine vajab teadlikku suunamist.
Kuna Inbankis on ligi 100 juhti, kes kõik mõjutavad igapäevaselt meie kultuuri, nägime võimalust toetada nii nende kui ka kõigi töötajate mõtteviisi ja käitumist väärtustele lisaks juhtimispõhimõtete kaudu. Kui meie väärtused väljendavad, mida me organisatsioonina tähtsaks peame, siis juhtimispõhimõtted aitavad selgelt mõtestada ootusi mõtteviisile ja käitumisele.
Kuidas lepiti kokku, mis saavad Inbanki juhtimispõhimõtted olema?
2024. aasta septembris kogunesime juhtkonnaga pooleks päevaks, et arutada juhtimist Inbankis. Alustasime juhtimise eesmärgi sõnastamisest, arutasime, millist juhtimist vajame oma tulevikuvisiooni saavutamiseks ning panime ajurünnaku tulemusena kirja, millised juhtimispõhimõtted võiksid meie jaoks kõige olulisemad olla.
Prioriseerimise kaudu selgus, milliseid teemasid need põhimõtted kindlasti peaksid katma. Esialgne sõnastus oli hea lähtepunkt, kuid seejärel lihvisime, täpsustasime ja koondasime. Lõpptulemus – üheteistkümnest põhimõttest sai üheksa, mille juhtkond ühiselt kinnitas.
Kuidas uued põhimõtted on vastu võetud?
Meie eesmärk ei olnud olemasolevat kultuuri muuta, vaid sõnastada ja tugevdada seda, mis on meid seni edu suunas kandnud. Töötajad võtsid juhtimispõhimõtted avatud meelega vastu ning eriti hinnati nende rolli juhtimiskvaliteedi tõstmises.
Kõige enam tekitas arutelu põhimõtete arv – üheksa võib tunduda palju, kuid kõik need on täna aktuaalsed. Me ei eelda, et juhid peavad neid peast teadma – pigem loome võimaluse valida õige põhimõte õigel hetkel, näiteks keerulises juhtimissituatsioonis.
Mis saab edasi?
Juhtimispõhimõtted on juba saanud osaks meie igapäevast – neid mainitakse iganädalastel koosolekutel ja strateegia planeerimisel. Oleme need põiminud juhtide arenguprogrammidesse ja teistesse HR- ja äritegevustesse.
Meie soov on vältida, et need jääksid vaid "ilusateks sõnadeks seinal". Vaid otsime pidevalt võimalusi, kuidas neid elus hoida. Näiteks põhimõte “Otsekohene, kuid alati lugupidav” on lähtepunktiks meie ettevõtteülesel tagasisidestamise koolitusel.
Mida soovitame teistele?
Loo koos inimestega. Kui kaasad juhtkonna, juhid ja töötajad, oled juba poolel teel. Hiljem on olemas päris lugu, mida põhimõtete sünni kohta jagada.
Ära unusta "miks’i". Inimesed vajavad tähendust - sageli on mõistmine, miks miski on oluline, isegi olulisem kui konkreetne juhis ise.
Vähem on tegelikult rohkem. Keskendu sellele, mis on tõesti oluline ja tagab teie ettevõttes edu. Meie jäime lõpuks pidama üheksa juurde – see tundus olevat meie jaoks õige tasakaal.
Inbanki juhtimispõhimõtted
Tegutse partnerite ja klientide heaks
Ilma meie partnerite ja klientideta ei oleks ka Inbanki. Juhid tagavad, et sisemised väljakutsed ei takistaks kunagi meie partneritele ja klientidele tipptasemel teenuse pakkumist. Nad summutavad müra, eemaldavad takistused ja keskenduvad tõeliselt olulisele. Kõik muu võib oodata.
Sea latt kõrgele
Kuigi asjade ära tegemine ja tulemused on olulised, on edu aluseks pühendumus kõrgetele standarditele. Selleks tõstavad juhid pidevalt latti kõrgemale ning inspireerivad oma meeskonda piire nihutama ja uusi kõrgusi avastama.
Mõtle nagu omanik
Anname suuna ja konteksti, mitte rangeid nimekirju. Meie juhid mõtlevad ja tegutsevad nagu omanikud, nad märkavad ja sõnastavad probleeme ning võtavad isikliku vastutuse nende lahendamise eest. Nad ei oota luba tegutsemiseks – neil on nii vabadus kui ka vastutus tulemuste saavutamiseks. Nad küsivad endalt pidevalt: „Kas ma teeksin selle otsuse, kui see oleks minu enda ettevõte?“ ja tegutsevad vastavalt.
Pane Inbank esikohale
Mõõdame oma edu ühe Inbankina, mitte eraldi meeskondadena. Juhid vaatavad oma vastutusvaldkonnast kaugemale ja seavad esikohale selle, mis oleks kogu organisatsioonile parim. Nad ei ütle kunagi: „See pole minu töö!“ ega peida probleemide tekkides pead liiva alla. Selle asemel haaravad nad initsiatiivi, leiavad probleemi lahendamiseks õige inimese ja tagavad selle ületamise.
Otsekohene, kuid alati lugupidav
Raskete tõdede vältimine ja tunnete säästmine seab lõpuks ohtu standardid. Juhid ei otsi süüdlasi ega jää kinni minevikku. Selle asemel keskenduvad nad meeskondade suunamisele praktiliste lahenduste poole, luues samal ajal usaldusliku keskkonna. Juhid räägivad asjadest nii, nagu need on, kuid alati empaatiaga – ausus ei anna õigust olla ebaviisakas.
Loo võimekas meeskond
Üksi ei saa luua midagi tõeliselt suurt. Seetõttu palkavad ja hoiavad juhid parimaid talente ning annavad neile vabaduse ja toetuse nende tõelise potentsiaali saavutamiseks. Nad annavad kätte eesmärgi ja selge suuna, et meeskond saaks üheskoos tegutseda ning tõelist mõju avaldada. Juhid loovad töökeskkonna, kus inimesed tunnevad end energilise, ühtse ja väärtustatuna.
Taga võrdsed võimalused
Me ei lase hierarhial takistada tulemuste saavutamist. Juhid edendavad koostööd, läbipaistvust ja vaba mõttevahetust, olenemata kellegi ametinimetusest või -positsioonist. Nad tunnustavad ja edutavad panuse, mitte poliitika või staaži alusel, tagades, et kõigil, kellel on annet, tulemusi ja mõju, on võrdsed võimalused edu saavutamiseks.
Haara võimalustest kinni, aga ära riski kõigega
Mugavustsoonis põnevaid asju ei juhtu, mistõttu väärtustame initsiatiivikust ja läbimõeldud riske. Meie juhid on loomult uudishimulikud ja alati avatud uutele võimalustele. Nad on valmis haarama uusi väljakutseid, olgu need meie valdkonnas või väljaspool seda, kuid teevad seda targalt, ilma liigseid riske võtmata.
Tee otsuseid ja ära mõtle üle
Otsustamatus on halvem kui halb otsus. Juhid julgevad ka vajadusel öelda „ei“. Nad analüüsivad olemasolevat teavet, kujundavad arvamuse ja tegutsevad enesekindlalt, isegi kui kõik vastused pole teada. Kui otsus on tehtud, pühenduvad nii juhid kui ka nende meeskonnad sellele täielikult.
Autor: Jaanika Lill-Kimmel, Inbanki personalijuht
Foto: Rasmus Kooskora