Tööinspektsioon kutsub noori ettevaatlikkusele: üks hetk võib muuta elu 

Tööinspektsioon juhib tähelepanu tõsisele probleemile: järjest rohkem juhtub raskeid tööõnnetusi noorte töötajatega, eriti meestega vanuses 18-24 eluaastat. Põhjuseks on enamasti töö masinate ja seadmetega: saed, pressid, puurid ja muud töövahendid, millega on õnnetused kerged juhtuma. 

 

Masin ei tea, et see on su esimene tööpäev 
„Masin teeb seda, milleks ta on loodud - lõikab, puurib, pressib. Ta ei tunne kaasa, kui töötaja teeb vea,“ ütleb Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Elina Soomets. „Kui käsi jääb masinasse, ei küsi masin, kas see oli juhus või kogematus - ta lihtsalt lõikab.“ 

 

Noortega juhtunud õnnetustel on sageli rasked tagajärjed: 

  • 23-aastane lõhkus masinaga küttepuid. Ta teadis, et ei tohi kätt masinasse panna. Aga ta tegi seda siiski. Ainult korraks, sest oli vaja kiiresti pakk paremini sättida. Masin oli aga kiirem ja noormees kaotas ühe sõrme ja vigastas püsivalt teist. 

  • 18-aastane lõikas puidust detaili. Tähelepanu hajus ja saag lõikas maha osa pöidlast.  

  • 19-aastane keevitaja jäi 200-kilose konstruktsiooni alla ja murdis käe mitmest kohast. 

 

Detail siinjuures on käelisus - õnnetused juhtuvad pea alati selle käega, mida on inimesel kõige rohkem vaja. See tähendab aga, et sekundiga juhtunud õnnetuse tagajärjel tuleb õppida vasaku käega pastakat ja lusikat hoidma ja sedasi elu lõpuni hakkama saada. Samuti ei saa elu lõpuni paljusid tööriistasid enam mugavalt kasutada, mis piirab ka karjäärivalikuid. 

Sellised õnnetused on õigesti toimides alati välditavad. 

 

Miks just noored? 
Noored töötajad ei pruugi tunda riske ega ohutusreegleid. Sageli puudub neil ka töökogemus ja vajalik väljaõpe. Samas on noortele omane riskialtim käitumine – reegleid eiratakse teadmatusest, enesekindlusest või soovist teistele muljet avaldada. 

 

„Sotsiaalne surve ja soov tõestada, et ollakse hakkama saajad, mängib samuti rolli. Tahetakse näidata, et suudetakse töötada sama kiiresti ja tõhusalt kui kogenumad kolleegid, isegi kui see tähendab ohutusreeglite rikkumist,“ selgitab Soomets. 

 

Meeldetuletus kõigile tööleasujatele 

Enne masina kasutamist peaks igaüks endalt küsima: 

  • Kas keegi on mind üldse juhendanud, kuidas masinat kasutada?   

  • Kas ma oskan seda masinat kasutada? 

  • Kas ma tean, kuidas seda kiiresti välja lülitada? 

  • Kas mul on kõik isikukaitsevahendid olemas? 

  • Kas keegi on kontrollinud masina töökorda? 

 

Kui kahtled - ära tee. Kui ei tea - küsi üle. See pole nõrkus. See on vastutustundlikkus. 

Tööinspektsioon tuletab meelde, et tööandja kohustus on tagada töötajale ohutu töökeskkond ja vajalik väljaõpe. Noorel töötajal endal on õigus keelduda, kui tööülesanne tundub ohtlik või arusaamatu, kohustus küsida, kui midagi jääb arusaamatuks, ning vastutus mõelda potentsiaalsetele tagajärgedele. 

 

Tööohutus algab teadlikkusest. 
Palume kõigil jagada seda sõnumit - et iga noor töötaja jõuaks töölt tagasi koju tervena. 


Allikas: Tööinspektsioon

Next
Next

Puhkus on läbi - ja ärevus on tagasi?