Harno Õpirännakud: Kuidas sisekoolituste sari kujundab teadmiste jagamise kultuuri

Haridus- ja Noorteameti (Harno) HR-tiimi eestveetud Õpirännakud sündisid vajadusest edendada ühtset organisatsioonikultuuri, mõistmist teineteise tegevusvaldkondades ja tõhustada omavahelisi kontakte. Harno on noor organisatsioon, kus erinevatel osakondadel on erinev ajalooline taust ning paljud töötajad ei teadnud hästi, millega nende kolleegid tegelevad. Õpirännakute sari loodi just selleks, et töötajad saaksid avatult jagada oma tööalaseid väljakutseid ja saavutusi, suurendades nii koostööd ja organisatsioonisisest teadmiste liikumist. Harno õpirännakud on inspireeriv näide sellest, kuidas sisekoolituste sari võib muuta organisatsioonikultuuri ning luua väärtuslikku koostööd. Õpirännakud pakuvad töötajatele võimalust jagada oma teadmisi ja kogemusi, arendada üksteist ning edendada organisatsiooni kui terviku õppimiskultuuri.

Mis on Harno Õpirännakud?

Õpirännakud on Harno töötajatele loodud teadmiste jagamise sari, kus meie oma töötajad tutvustavad kolleegidele uusi teadmisi ja kogemusi. Olgu selleks värske teadmine rahvusvaheliselt lähetuselt, magistritöö tulemuste tutvustamine, kovisioonioskuste õpetamine, ekspertteadmiste jagamine oma valdkonnast või eduka projekti kogemuste jagamine – kõik see loob väärtust ja rikastab organisatsiooni kollektiivset teadmust.

Mida Õpirännakud pakuvad?

Mitmekülgsus ja paindlikkus Õpirännakud toimuvad erinevates formaatides, sealhulgas praktilised õpitoad, kogemusklubid, projektide tutvustused, uurimistööde jagamised ja isegi hobiteemade arutelud. Kogemuse jagamised kestavad 45–90 minutit ning toimuvad enamasti Teamsi keskkonnas, et tagada kõigile ligipääs, arvestades et Harno paikneb 18 asukohas üle Eesti. Lisaks on igal töötajal võimalus ise teema pakkuda ja koolitajana üles astuda.

Teemade mitmekesisus Õpirännakutel käsitletakse laia teemaderingi alates karjääriplaneerimisest ja ajaplaneerimise tehnikatest kuni vaimse tervise ja välismaal töötamise kogemuseni. Iga sessioon on ainulaadne ning avardab osalejate silmaringi.

Kaasaegne ja kaasav lähenemine Töötajad on aktiivselt kaasatud teadmiste jagamisse ja organisatsioonikultuuri arendamisse. Osalemine on avatud kõigile ning teemad võivad ulatuda tööalastest oskustest ja kogemustest isiklike huvideni. Lisaks teadmiste jagamisele on igal õpirännakul ka aktiivne küsimuste-vastuste või arutelu osa, mis aitab luua uusi kasulikke kontakte ja teemaarendusi, et oma tööd veel edukamalt teha. 

Õpirännakute mõju organisatsioonikultuuri arendamisel

2024 aastal tõid Õpirännakud märkimisväärseid tulemusi:

  • 24 korraldatud sessiooni

  • 1014 osalenud töötajat

  • 0 lisakulu – kõik koolitajad on organisatsiooni enda töötajad

  • Ühtsustunde kasv – pühendumusuuringu tulemuste järgi on ühtsustunne kasvanud aastaga 2,8-lt 3,1-le

Harno Õpirännakud on rohkem kui lihtsalt sisekoolituste sari – see on ühendav ja inspireeriv algatus, mis loob õpikeskkonna, kus iga töötaja saab olla nii õpetaja kui ka õppija. Lisaks on see tugevdanud Harno meeskonnavaimu ning aidanud kaasa teadmiste avatumale liikumisele asutuse sees.

Harno töötajad tunnustasid õpirännakute sarja juba kohe esimeste kuude järel "Aasta koosloome" tiitliga, mis andis indu õpirännakute sarjaga jätkama ja seda edasi arendama.

Harno Õpirännakud tõestavad, et jagatud teadmine on kahekordne teadmine ning et parimad lahendused sünnivad just koostöös. Sellised algatused annavad organisatsioonidele võimaluse kasvada ning tugevdada oma töötajate sidusust ja arengut pikaajaliselt.

Haridus- ja Noorteamet (Harno) on riigiasutus, mis viib ellu haridus- ja noortevaldkonna programme, korraldab eksameid ja teste, toetab haridusasutusi, õpetajaid ja õppijaid ning haldab stipendiume ja toetusi, mis edendavad õppimist ja rahvusvahelist koostööd. Harno tegevuste hulka kuuluvad ka õppenõustamine Rajaleidja keskuste kaudu, digioskuste ja e-hindamise arendamine ning Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmide koordineerimine Eestis. Ameti tegevust rahastab enam kui 85% ulatuses Euroopa Liit. Harno loodi 2020. aastal, kui liideti SA Innove, SA Archimedes, HITSA ja Eesti Noorsootöö Keskus.


Autor: Mirjam Roasto, Harno personalipartner

Fotod: Harno pildipank

Previous
Previous

3 produktiivsuse põhimõtet, mida ma ei rakenda

Next
Next

Ain Käpp: töölepingu seaduse muudatused toovad kindlust juurde